Yüz Gerdirme Estetiği

Yüz Germe Ameliyatı genelde elmacık kemikleri ve tüm yüzü bütün olarak gerilerek yapılan estetik ameliyattır. Ameliyat genel anestezi altında tam donanımlı hastane şartlarında yapılması gerekir. Genelde yüz germe ameliyatları tüm yüzü germe ile yapılıyor olsa da, lokal  olarak  yüzün belirli bir kısmına da germe işlemi yapılabilir. Yüz, kulak arkasından yarım ay şeklinde açılan bir kesi ile yüzün gerdirilmesi işlemidir.  Gerdirilen bu deri de bir orantı ve asimetri içinde olması gerekiyor. 
Yüz gençleştirme ameliyatı olarak yüz germe işlemini genişleterek içine alın ve göz kapağı gibi estetik ameliyatları da içine katarak yapılmasıdır. Yüz germe işlemi işe yüzde ki kırışıklıklar bir miktar gider. ama derinleşmiş kırışıklıklar yüz germe ameliyatı yetersiz kalır. Bu gibi durumlarda ise, genelde dolgu işlemi yapılarak çözüm üretilir. 
Yüz germe işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey yüzdeki sinirlere dikkat edilmesidir. Çünkü yüz germe işlemi yaparken sinirlere bir zarar gelirse mimiklere donma ve his kaybı yaşanabilir bu yüzden bu konu büyük önem arz eder.
Yüz germe ameliyatından sonra hasta bir gün süre ile hastanede kalması gerekir. Ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Yüzde ve göz çevresinde morluk ve şişlik olması doğaldır. Bunların iyileşmesi 2 haftayı alır. Tamam iyileşme ve normal hayata geri dönme süresi ortalama olarak 3 ayı bulur. Ameliyatın büyüklüğüne göre de bu iyileşme süresi kısalabilir.