Açık Ve Kapalı Rhinoplasty Nedir ?

Doğumsal veya yaralanmaya bağlı şekil bozukluklarında ve burundan nefes  alma sorunlarında tedavi edici yöntem rhinoplasty (rinoplasti) yani burun estetiği ameliyatıdır.
Açık rhinoplasty burnun ana kıkırdağı yani septumun aşırı iri olduğu durumlarda veya burun ucundaki kıkırdak yapısının bozuk olduğu durumlarda buna ek olarak da kemiklerin aşırı bozukluğunda ve daha önce rhinoplasty olmuş kişilerde tercih ettiğimiz ameliyat şeklidir. Açık rhinoplastyde kapalı rhinoplastyden tek fark burnun ucundaki cilde yapılan küçük bir insizyondur. Açık rhinoplastyde yani burnun ana elemanları tamamen açığa konur . Kapalı rhinoplasty ise tamamen burun deliklerinin içinden yapılan kesilerle burun elemanlarıyla oynadığımız ameliyata verilen isimdir. Ana fark burnun ucundaki cilde yapılan küçük bir insizyondur. Bu ameliyattan sonra hiç belli olmaz.
Daha önce bir ya da birden fazla burun estetiği ameliyatı olan kişilerde, burun şeklinin istenildiği gibi olmaması ya da travmalar sonucu bozulması durumlarında yapılan operasyona sekonder rinoplasti yani burun estetiği revizyonu denilmektedir. Sekonder rhinoplasti ile ameliyat sonrası beğenilmeyen burun şekli düzeltilirken aynı zamanda nefes alma sıkıntısı yaşanıyorsa bu da giderilebilmektedir.
Burun estetiği revizyonu işlemlerinde asıl amaç bozuk olan burun şeklinin düzeltilmesidir. Revizyon burun estetiği ile burun şeklindeki eğrilikler giderilir, burun delikleri arasında simetri sağlanır. Bunların yanı sıra hastaların şikayetçi oldukları burun ucundaki deformite düzeltilir.Burun delikleri arasında simetri sağlanır. Bazen de önceki burun estetik ameliyatlarından sonra burun yüze göre çok küçük ya da büyük kalmış olarak görülüyorsa,sekonder rhinoplastinin yani burun estetiği revizyonlarınun amacı burunu ideal büyüklüğüne getirmek olur.Bu işlemler yapılırken çoğu zaman burun için, kıkırdak ya da kemik dokuya ihtiyaç duyulur.Önceki operasyonlarda harcanmış olabileceğinden; bu dokular burunun septum dediğimiz orta bölmesinden temin edilir.Ancak burada da temin edilecek yeterli doku bulunamazsa kulak ya da kaburgadan bu dokuların alımı yapılır. Yukarıda sıraladığımız nedenlerden dolayı burun estetiği revizyon operasyonlarının planlanması açısından hastanın geçirdiği önceki müdahaleler çok önemlidir.
Burun estetiği revizyon operasyonlarında ihtiyaç duyulan dokuların temini ve bunların şekillendirilip yeni yerlerine yerleştirilmesi gibi sebeblerden dolayı; burunu büyütmeye çalışmak küçültmekten daha zordur.Burun estetiği geçirildikten sonra ortalama 1 hatta 2 yıl sonrasına kadar beklenmesi burun estetiği revizyonu için daha sağlıklı olur. Sekonder rhinoplasti yani burun estetiği revizyon kararını hastalar biraz daha düşünerek vermelidirler. Bilinmelidir ki, her sonraki ameliyat bir öncekinden iyi olmaya bilir. Ortaya daha kötü sonuçlar çıkabilir. Ancak, doktorunuz ihtiyaç olduğuna kanaat getirirse uygun süreden  sonra yaptırmanız sizin ve burnunuz için faydalı olacaktır.Burun estetiği revizyonlar ortalama 3 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır.
Revizyon burun estetiğinden sonra ilk gün yüze soğuk uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır.Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve gidebilir.Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla görülen hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ancak bu morluklar her geçen gün belirginliğini kaybeder.Ameliyattan ortalama 7. gün, burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.Hastalar Revizyon burun estetiğinden sonra yaklaşık 7 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işlerine başlayabilirler.10-15.günlerde yürüyüş şeklinde fazla yormayacak aktiviteleri hastalarımızın yapmasında fayda vardır.Ancak,tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır.Gözlük kullanımına ortalama 1.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabilirler.)Burnun travma alabileceği sporlara ve dalmaya 2.ay sonra başlanabilmektedir.Burun şeklinin oturması ortalama 6 aydır.